Poradnik dla pacjenta

Przed pierwszym zabiegiem z użyciem pijawek lekarskich konieczne jest przeprowadzenie wizyty kwalifikującej do zabiegu.

Przed wizyta należy zabrać ze sobą aktualne wyniki podstawowych badań krwi.
Pacjent podczas konsultacji wypełnia odpowiednią kartę dotyczącą przebytych chorób, przyjmowanych leków, przebytych zabiegów, oraz otrzymuje informacje dotyczące bezwzględnych przeciwskazań do wykonania zabiegu, oraz wszelkie dane dotyczące samego zabiegu.

Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu hirudoterapii, po wcześniejszym przygotowaniu przystawia się 5 pijawek lekarskich.

 

PRZYGOTOWANIE PRZED ZABIEGIEM :
Pacjent na 24-48 godzin przed zabiegiem nie może używać dezodorantów, pachnących wód oraz innych kosmetyków. Na dobę przed zabiegiem bezwzględnie należy unikać spożywania alkoholu oraz jedzenia ostrych przypraw, cebuli oraz czosnku, gdyż skutecznie odstraszają pijawkę.

WYKONANIE ZABIEGU:
Po uwzględnieniu wieku oraz stanu pacjenta, zaawansowania choroby, diagnozy, dotychczasowego leczenia, przyjmowanych leków oraz po upewnieniu się, iż nie istnieją przeciwwskazania można przystąpić do wykonania zabiegu. Podczas pierwszego zabiegu stosowane są 3 pijawki. Zabieg wykonywany jest w jednorazowych rękawiczkach. Czas jego trwania wynosi 15-90 minut i jest zależny od miejsca przystawienia pijawki. Miejsca słabo ukrwione oraz niedokrwione mogą przedłużyć zabieg nawet do dwóch godzin. Czas pomiędzy kolejnymi zabiegami wynosi 4-8 dni. Koniec zabiegu oznacza samo odpadnięcie pijawki, lub po odpowiednim czasie usunięcie jej za pomocą preparatu Octenisept. Następnie zabezpiecza się okolicę zabiegową specjalnym opatrunkiem.

MOŻLIWE ODCZUCIA PACJENTA PO WYKONANYM ZABIEGU:
Po zakończonym zabiegu krew sączy się z rany i nie krzepnie, taki stan może trwać nawet do 12 godzin i jest to normalny objaw po zabiegu. Aby zachować pełną higienę i nie dopuścić do zakażenia rany nie należy do następnego dnia zdejmować opatrunku, dotykać rany, ani zażywać kąpieli. Po terapii należy ograniczyć ruch oraz wykonywanie ciężkich prac.
Po dobie od zabiegu pojawia się swędzenie rany, co jest naturalnym odczynem, nie należy jednak drapać rany, w razie potrzeby można użyć aloesowego specjalnego żelu.
Po wykonanym zabiegu może również wystąpić zaczerwienienie skóry, opuchnięcie oraz pieczenie wokół rany, które ustępuje po kilku dniach. Ważne jest, aby na opuchnięcie nie stosować żadnych okładów. Po zakończonej terapii pacjent odczuwać również może senność oraz osłabienie.

MOŻLIWE POWIKŁANIA:
Może się zdarzyć, iż w trakcie zabiegu pijawka przegryzie większe naczynie żylne, co spowodować może bardzo obfite krwawienie, omdlenie spowodowane spadkiem ciśnienia .
Ponadto nie przestrzeganie podstawowych zasad higieny przez pacjenta po wykonanym zabiegu również może grozić powikłaniami krwotocznymi oraz infekcyjnymi. Może to być spowodowane przez rozdrapywanie rany, oraz jej zabrudzenie.