Hirudoterapia to naturalna metoda leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych wykorzystująca pijawki lekarskie. W czerwcu 2004 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wprowadziła ją do medycznych sposobów leczenia i zezwoliła na legalną dystrybucję pijawek przez zarejestrowane firmy.
Zapraszamy do naszego gabinetu we Wrocławiu.

Leczenie pijawkami

Pijawki są znane oraz stosowane przez człowieka od ponad 2000 lat. W połowie XIX wieku wraz z intensywnym rozwojem nowoczesnej medycyny i farmakologii ich stosowanie zostało przytłumione, jednak wyizolowanie z ich gruczołów ślinowych hirudyny- najlepszego leku przeciwzakrzepowego oraz innych cennych związków spowodowało ponowne zainteresowanie tą starą metodą terapii.

W dzisiejszych czasach do zabiegów hirudoterapeutycznych stosowane są wyłącznie pijawki pochodzące z hodowli laboratoryjnej ,co gwarantuje 100% bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. 
Zapraszamy na wizyty do naszego gabinetu we Wrocławiu.

Pijawka lekarska lecznicza Hirudo medicinalis przywiera do ciała za pomocą otworu gębowego zaopatrzonego w przyssawki oraz trzy promieniście ułożone szczęki. Po nakłuciu pijawka wysysa jednorazowo niewiele krwi , zaledwie 10-15 mililitrów, czyli łyżkę stołową. Ilość krwi nie ma znaczenia, ważniejsze są substancje lecznicze, które są wydzielane podczas trwania zabiegu.
Kiedy pijawka poczuje smak krwi zaczyna sekwencjami wydzielać hirudozwiązki.

Jako pierwszy wydzielany jest środek przeciwbólowy, gwarantując tym samym, iż zabieg staje się prawie całkowicie bezbolesny. Następnie wydzielane są przede wszystkim:
inhibitory krzepnięcia krwi:
◦ Hirudyna
◦ Antystazyna 
– substancje hamujące agregację płytek krwi:
◦ Apyraza
◦ Saratyna
◦ Kalina
◦ Destabilaza o właściwościach przeciwbakteryjnych, rozkładających stabilną fibrynę w zakrzepie oraz powodujących wzrost komórek nerwowych
– PC-LS czynnik przeciwpłytkowy i regulujący ciśnienie tętnicze krwi
– triglicerydaza , esteraza cholesterolowa rozkładające trigliderydy i cholesterol
– inhibitory o działaniu przeciwzapalnym:
◦ Bdeliny
◦ Egliny
◦ Hirustazyna
– neuroprzekaźniki:
◦ Dopamina
◦ Serotonina
◦ Histamina
◦ Acetylocholina
– endorfiny czyli hormony szczęścia
– czynniki hamujące wzrost mikroorganizmów:
◦ Chloromycetyna
◦ Hialuronidaza
◦ Kolagenaza
– steroidy:
◦ Kortyzol
◦ Dehydroepiandrosteron
◦ Progesteron
◦ Testosteron
◦ Estradiol
-antyelastaza rozkładająca elastynę

WPŁYW SUBSTANCJI WYDZIELANYCH PRZEZ GRUCZOŁY ŚLINOWE PIJAWEK NA CZŁOWIEKA.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY:
Z uwagi na fakt, iż substancje wydzielane przez pijawki lekarskie wykazują silne działanie przeciwzakrzepowe, przeciwagregacyjne oraz fibrynolityczne skutecznie leczą choroby zakrzepowo-zatorowe, miażdżyce, nadciśnienie, zabiegi plastyczne zwłaszcza replantacje.
Najbardziej znanym tutaj związkiem przeciwzakrzepowym jest hirudyna, będąca silnym inhibitorem trombiny. Jest ona uznawana przez wielu lekarzy za bardziej efektywną substancję zapobiegającą zawałom oraz udarom niż kwas acetylosalicylowy czy heparyna.
Antystazyna oraz apyraza znacznie ogranicza powstawanie zakrzepów.

Hirudoterapia wpływa również korzystnie na stężenie lipidów we krwi, efektem czego jest unormowanie poziomu cholesterolu oraz leczenie miażdżycy. Jest to możliwe dzięki wydzielaniu przez pijawki esterazy cholesterolowej oraz lipazy.
Bardzo ważną substancją wydzielaną przez pijawki, która wpływa na regulację ciśnienia krwi jest PC-LS. Badania wykazały, iż czynnik ten obniża zbyt wysokie ciśnienie, a podwyższa za niskie. Dodatkowo wydzielana przez Hirudo medicinalis histamina dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych skutecznie uczestniczy w obniżaniu ciśnienia tętniczego.
Również u pacjentów, którzy zostali poddani zabiegom chirurgicznym oraz replantacji kończyn bądź narządów istnieje ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Substancje przeciwzakrzepowe, przeciwagregacyjne oraz fibrynolityczne przywracają krążenie w przyszytym narządzie. Ponadto, bdeliny wydzielane przez pijawki skutecznie przyspieszają gojenie się ran, hamując jednocześnie rozwój mogących powstać po zabiegu czynników zapalnych oraz zmniejszają obrzęk.

UKŁAD NERWOWY:

W czasach starożytnych przystawiano pijawki, aby poprawić sobie nastrój. Dzisiaj wiemy już, iż spowodowane jest to przez wydzielanie z ich śliny endorfin czyli hormonów szczęścia. Powodują one uspokojenie, euforię oraz działają przeciwbólowo, dlatego wskazana jest terapia pijawkami przy leczeniu nerwic, depresji oraz tików nerwowych.
Ponadto wydzielana przez pijawkę: dopamina, serotonina, histamina oraz acetylocholina wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Dodatkowo badania z udziałem pacjentów potwierdzają, iż hirudoterapia działa przeciwbólowo na takie schorzenia jak: choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby kręgosłupa, zapalenie korzeni nerwowych, reumatoidalne zapalenie stawów, bóle głowy oraz rwa kulszowa.

UKŁAD MOCZOWO- PŁCIOWY:

Wydzielane przez pijawki bdellastazyny, które wpływają na zahamowanie akrozyny powodującej stany zapalne prostaty, sromu i innych części układu moczowo-płciowego mają szerokie zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych przydatków, pochwy, błony śluzowej macicy, torbielowatości jajników oraz nadżerkach szyjki macicy.
Dodatkowo hirudoterapia skutecznie reguluje zaburzenia menstruacyjne oraz leczenie niepłodności zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

DERMATOLOGIA ORAZ KOSMETOLOGIA :

W XIX wieku kobiety stosowały pijawki, aby przedłużyć sobie młodość. Hirudoterapeuci potwierdzają, iż wytwarzana przez Hirudo medicinalis antyelastaza spowalnia proces starzenia się skóry, hamując enzym rozkładający elastynę, spowalniając rozkład tkanki sprężystej skóry.

Maseczki na twarz tworzone z krwi pijawek działają odmładzająco dzięki hirudozwiązkom, będącymi silnymi antyoksydantami. Dodatkowo lipidy, związki przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, kwasy fosfatydowe, wolne kwasy tłuszczowe , białka, fosfolipazy, lipazy, kolagen, serotonina, kortyzol, testosteron, progesteron to tylko część substancji, która wpływa na stan napięcia skóry, jej ukrwienie oraz dotlenienie.

Działanie maseczki:
◦ wzmocnienie i wygładzenie skóry
◦ poprawa kolorytu i przywrócenie promiennego wyglądu
◦ zmniejszenie zmarszczek
◦ działa kojąco i łagodząco na podrażnienia
◦ intensywnie nawilża skórę

Ponadto terapia pijawkami pomaga w leczeniu przebarwień skóry, pajączkach, trądziku oraz egzemy. Zapobiega także zatykaniu się przewodów gruczołów łojowych, działając antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Podsumowując, pamiętajmy pijawka nie stanowi panaceum na wszystko. Jak mówi Andrzej Pluciński „Tego, co się już zepsuło, pijawka nie naprawi. Ale zanim coś się permanentnie zepsuje, manifestuje się to w ciele różnymi objawami. Gdy oczyścimy organizm, on sam się uzdrowi. Najważniejsze to nie szkodzić, a pijawka na pewno nie zaszkodzi. Medycyna zachodnia rocznie uśmierca kilka tysięcy ludzi z powodu błędów lekarskich. Nie ma ani jednego przypadku śmiertelnego związanego z pijawkami”.